Spółka Polskie Domy Drewniane SA (PDD) jest firmą deweloperską budującą energooszczędne budynki mieszkalne, usługowe i mieszkalno-usługowe, wykonywane w technologiach drewnianych z wykorzystaniem krajowego potencjału przemysłu drzewnego i budowlanego.
Nadrzędnym celem Spółki jest budowa mieszkań trwałych, zdrowych, ekologicznych i energooszczędnych, a tym samych tanich w utrzymaniu.
Misją spółki jest natomiast zaspakajanie potrzeb mieszkaniowych Polaków oraz współtworzenie i rozwijanie polskiego przemysłu drzewnego i budowlanego.
Spółka zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów z obszaru budownictwa, technologii drewna i zarządzania nieruchomościami.
Spółka powołana została przez przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (właściciel 99% akcji Spółki) oraz Banku Ochrony Środowiska (właściciel 1% akcji Spółki). Swoją działalność rozpoczęła 4 września 2019 roku.
Technologie budowy domów w technologii drewnianej
Budynki drewniane mogą być budowane w różnych konstrukcjach. Dzisiaj najbardziej popularną i opłacalną technologią do wznoszenia budynków wielokondygnacyjnych są konstrukcje szkieletowe, prefabrykowane.
Konstrukcja szkieletowa
Drewniane budownictwo szkieletowe polega na zbudowaniu drewnianego szkieletu pełniącego rolę konstrukcyjną. Przygotowywany jest on z drewna litego lub modyfikowanego. Prawidłowo przygotowany szkielet pozwala na zachowanie odpowiedniej sztywności konstrukcji, tak aby była ona w stanie przenosić obciążenia np. dachu czy kolejnej kondygnacji. Następnie, szkielet wypełniony zostaje materiałami paroizolacyjnymi, izolacyjną cieplną oraz wiatroizolacją. Tak powstała ściana cechuje się wysoką ognioodpornością, dźwiękochłonnością i odpowiednią przewodnością cieplną, która wpływa m.in. energooszczędność budynku.
Budynki prefabrykowane
Dzisiejsze technologie drewniane, wykorzystywane w budownictwie są bardzo zaawansowane i umożliwiają, w zależności od rozmiarów i zastosowanej technologii (np. prefabrykaty, moduły) zbudowanie budynku w stanie surowym, nawet w ciągu kilku dni. Aby tak się stało, stosuje się prefabrykację. To znaczy, że przygotowywane w fabryce, gotowe elementy ścienne i stropowe, w formie pojedynczych paneli, wyposażonych w okna i drzwi, zewnętrzne są dowożone na plac budowy i tam składane.
Budownictwo modułowe jest to wyższy stopień prefabrykacji. Gotowe budynki lub ich części zwożone są na budowę, dzięki czemu czas budowy skracany jest do minimum.