Polskie Domy Drewniane SA.

W nowoczesnym przetwórstwie drewna odpady to mniej niż 1%

W nowoczesnym przetwórstwie drewna odpady to mniej niż 1%

Maksymalne wykorzystywanie i przetwarzanie materiałów to jeden z kluczowych elementów ochrony środowiska. Szczególnie istotny w przypadku surowców naturalnych, takich jak drewno. W USA, które zużywają najwięcej drewna spośród wszystkich krajów, odpady stanowią już mniej niż 1% całej produkcji – wynika z raportu Dovetail Partners „Building with wood. Proactive climat protection”. Odpowiednie metody cięcia, wykorzystywanie trocin i naturalne materiały, np. kleje, ograniczają marnotrawstwo i ułatwiają późniejszy recycling. Jak wskazują eksperci Polskich Domów Drewnianych, drewno, czyli jeden z najstarszych materiałów budowlanych, obecnie dzięki nowym technologiom staje się jednym z najbardziej nowoczesnych.

– Intensywny rozwój przemysłu drzewnego, z którym mamy obecnie do czynienia, jest skoncentrowany nie tylko na wytwarzaniu coraz bardziej trwałych, ognioodpornych i przyjaznych człowiekowi materiałów, ale również ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko. W tym kontekście ważne jest, aby obróbka drewna generowała jak najmniejsze straty oraz zapewniała możliwość ponownego przetworzenia w przyszłości. To kluczowe cele także w budownictwie drewnianym. Kiedyś duży odsetek pozostałości przemysłu drzewnego był tracony. Obecnie branża dąży do tego, by możliwie jak najwięcej było wykorzystywane w sposób przyjazny środowisku – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Przykładem, który pokazuje, że możliwe jest niemal całkowite wyeliminowanie strat przy obróbce drewna są Stany Zjednoczone. To kraj, który zużywa najwięcej tego surowca na świecie, a jego przetwórstwo stanowi 4,5% amerykańskiego PKB. Mimo tak dużej skali, w kraju udaje się osiągnąć mniej niż 1% strat materiału w przemyśle drzewnym.

Precyzyjne cięcie i recycling

W nowoczesnych tartakach, które funkcjonują już w różnych miejscach na świecie, z ograniczeniem strat surowca mamy do czynienia już na etapie cięcia drewna. Dzięki wykorzystaniu trójwymiarowej metody i promieni rengentowskich w połączeniu z cieńszymi brzeszczotami cięcie jest bardziej precyzyjne i wytwarza mniej trocin. Te, które powstały są zbierane, czyszczone i sortowane, dzięki czemu mogą służyć m.in. do produkcji mebli. We Włoszech, gdzie surowca drzewnego brakuje, aż 80% mebli pochodzi z takich pozostałości.

Na świecie wdrażanych jest również wiele nowych metod wykorzystywania odpadów z drewna. W 2016 roku w Finalndii po raz pierwszy na przemysłową skalę zaczęto produkować z nich etanol. Fabryka powstała we współpracy z przedsiębiorstwem energetycznym, a trociny są dostarczane z pobliskiego tartaku. Ekologiczność i łatwiejszy recycling ułatwiają obecnie również m.in. materiały stosowane do produkcji wyrobów drewnianych, takie jak kleje. Dzięki ich naturalnym składom możliwe jest przetworzenie zużytego produktu drewnianego na nowy, ograniczając straty dla środowiska i potrzebę pozyskiwania nowego surowca.