Polskie Domy Drewniane SA

W 2022 roku PDD podejmie współpracę z gminami. Powstaną przedszkola i żłobki w technologii drewnianej

W 2022 roku PDD podejmie współpracę z gminami. Powstaną przedszkola i żłobki w technologii drewnianej

Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu PDD S.A.

Otoczenie rynkowe

W mijającym roku pandemia nie pozostała bez wpływu na branżę deweloperską, choć nadal jej efekt był umiarkowany, jeżeli spojrzymy na podaż i popyt na rynku. Dane GUS tylko z października br. wskazują, że deweloperzy zwiększają liczbę pozwoleń na budowę, których wydano aż 283,4 tys. To o 29,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Zatem już na wiosnę 2022 roku zobaczymy powtórkę dynamicznego wzrostu rozpoczynanych budów. Również w PDD planujemy rozpocząć inwestycje m.in. w Pułtusku oraz Środzie Śląskiej.

Trudnościami towarzyszącymi realizacji planów deweloperów pozostają rosnące koszty materiałów budowlanych i problemy w łańcuchach dostaw. Z danych Grupy PSB wynika, że tylko w listopadzie ceny materiałów budowlanych wzrosły o 23 proc. rok do roku. Zakładam jednak, że rosnące stopy procentowe i związane z tym umocnienie się złotówki doprowadzi do stabilizacji cen, w tym również drewna.

Dobrym prognostykiem dla rynku budownictwa, w tym również drewnianego, jest wzrost zainteresowania klientów indywidualnych nowymi rozwiązaniami. Widzieliśmy to wyraźnie w 2021 roku i ten trend będzie się umacniał. Kupujący dom czy mieszkanie klienci zwracają uwagę na to, żeby zastosowane materiały były bezpieczne, a rozwiązania nowoczesne. Dlatego można się spodziewać, że zainteresowanie budownictwem drewnianym wzrośnie. Na razie nadal jest niszowe. Z danych GUS podsumowujących trzeci kwartał br. wynika, że budynki w konstrukcjach drewnianych to zaledwie 1 proc. Wszystkich budowanych obiektów.

Podsumowanie i plany na kolejny rok

Pomimo wciąż trudnego otoczenia gospodarczego 2021 rok był dla PDD bardzo udany. Zrealizowaliśmy dwie pierwsze inwestycje w Łodzi i Choroszczy. Oba osiedla zrealizowaliśmy w niecałe 12 miesięcy, co pokazuje istotną przewagę budownictwa drewnianego, związaną z szybkością budowy. Mamy też przekonanie, że pierwsi lokatorzy docenią jakość wykonania i będą cieszyć się z niższych o ok. 30 proc. Rachunków. Dzięki zastosowanym technologiom właśnie na takie oszczędności mogą liczyć nasi klienci. Natomiast w Środzie Śląskiej rozstrzygnęliśmy konkurs na realizację pierwszego tak dużego osiedla w Polsce wybudowanego w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego. W planie jest ponad 1,5 tys. mieszkań.

W ostatnim kwartale mijającego roku wdrożyliśmy również rozwiązanie, jakim jest najem z opcją dojścia do własności. Wiemy bowiem doskonale, że problemem dla osób, które chcą kupić nieruchomość, jest często brak środków na wkład własny. Z szacunków HRE Investments wynika, że oszczędzanie na ten cel, przy założeniu kupna 45-metrowego mieszkania, zajmuje młodej parze od 3 lat w Katowicach i Warszawie do rekordowych 16 lat w Gdyni. Najem z opcją dojścia do własności to produkt, który niweluje problem braku środków na wkład własny. W naszej propozycji włączamy kwotę niezbędną na uzbieranie wkładu własnego do miesięcznego czynszu za wynajem. Widzimy ogromne zainteresowanie tym produktem, dlatego będziemy go rozwijać w kolejnym roku.

Naszym celem na 2022 rok jest również podjęcie współpracy z gminami. Chcemy w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy wybudować ok. 10 przedszkoli i żłobków, które będą wykonane w technologiach drewnianych, a to oznacza, że będą bezpieczne i zdrowsze dla najmłodszych. Na Europejskim Kongresie Samorządów mieliśmy okazję porozmawiać z przedstawicielami wielu polskich gmin i z ich deklaracji wynika, że istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Gminy zaczynają rozumieć wyższość technologii drewnianej, bo tego typu budynki muszą być przyjazne i zdrowe dla użytkownika. To zapewnia drewno.   

Projektem strategicznym na 2022 roku będzie również uruchomienie projektu „Zbuduj z nami dom”, we współpracy z największymi polskimi wykonawcami. Chcemy udostępnić klientom indywidualnym zainteresowanym domami do 70 mkw. (czyli bez pozwolenia na budowę) kompleksową usługę, w której otrzymają od nas projekt i możliwość podjęcia współpracy z wykonawcą. Wszystko z zachowaniem naszych założeń co do budynków, czyli energooszczędności, ekonomii użytkowania i ekologii.