Polskie Domy Drewniane SA.

Powstaną żłobki i przedszkola z drewna. Zapraszamy samorządy do współpracy

Powstaną żłobki i przedszkola z drewna. Zapraszamy samorządy do współpracy

 

Strategicznym celem PDD na 2022 rok jest podjęcie współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego w Polsce. Współpraca rozpocznie się od programu pilotażowego, który zakłada budowę 10 przedszkoli i żłobków w technologii drewnianej prefabrykowanej. Nowe energooszczędne budynki zostaną przekazane gminom na zasadach najmu długoterminowego z prawem dojścia do własności.

- Na Europejskim Kongresie Samorządowym mieliśmy okazję porozmawiać z przedstawicielami wielu polskich gmin i z ich deklaracji wynika, że istnieje duże zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania. Włodarze zaczynają rozumieć wyższość technologii drewnianej, bo tego typu budynki są przyjazne i zdrowe dla użytkownika oraz energooszczędne. Sam miałem okazję zobaczyć kilkanaście tego typu budynków, które robią niesamowite wrażenie. Po rozmowach z samorządowcami polskich miast jestem przekonany, że prefabrykowane budynki drewniane są przyszłością dostępną dla wszystkich. Dlatego już teraz zapraszamy samorządy do współpracy i zgłaszania się do nas na specjalnie przygotowany adres e-mail – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Polska nie jest pierwszym krajem, który chce zwiększyć wykorzystanie drewna w budownictwie. Odpowiednie regulacje wprowadziła m.in. Francja, gdzie już w 2022 roku powstające obiekty użyteczności publicznej będą tworzone co najmniej w 50 proc. z drewna. Natomiast we wrześniu 2020 roku Komisja Europejska przedstawiła plan obniżenia emisji gazów cieplarnianych w UE o co najmniej 55% do 2030 roku(w stosunku do poziomu z 1990 roku). Celem długofalowym strategii nazywanej Europejskim Zielonym Ładem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej już w 2050 roku. Dzięki zastosowaniu organicznych materiałów budowlanych, takich jak drewno, sektor budowlany, zamiast być źródłem emisji dwutlenku węgla, może stać się jego naturalnym pochłaniaczem.

- Coraz więcej krajów wprowadza rozwiązania na poziomie państwowym, które mają na celu promocję drewna w budownictwie. Rośnie świadomość społeczeństwa na temat zdrowych budynków i niskiej emisyjności takich konstrukcji. Z punktu widzenia Jednostek Samorządu Terytorialnego bardzo istotne jest również to, że jest to budownictwo energooszczędne, co w związku z aktualnymi wzrostami cen energii ma ogromne znaczenie – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu PDD.

Zainteresowane gminy prosimy o kontakt: pilotaz.samorzady@pddsa.com.pl

Prosimy o informacje, czy gmina planuje budowę budynku żłobka lub przedszkola na wybranej działce, w jakim terminie, jaką ilość oddziałów (dla ilu dzieci) oraz w jakiej technologii budowy. Zebrane dane pomogą we wdrożeniu programu pilotażowego oraz przygotowaniu koncepcji projektowej dla przyszłych budynków.

UWAGA: kolejność zgłoszeń będzie brana pod uwagę.