Polskie Domy Drewniane SA

PDD ukończyło budowę osiedla w Łodzi. Pierwsze Domy na Pszennej są już zarezerwowane

PDD ukończyło budowę osiedla w Łodzi. Pierwsze Domy na Pszennej są już zarezerwowane

Polskie Domy Drewniane zakończyły budowę 11 domów jednorodzinnych, realizowanych w technologii modułowych drewnianych konstrukcji szkieletowych. Inwestycja powstała w łódzkiej dzielnicy Polesie, przy ulicy Pszennej 7. Trwa sprzedaż budynków, z których 6 jest już zarezerwowanych. Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się jeszcze w tym roku. Generalnym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm RISER i RISER.domy.

- To dla nas szczególna chwila z kilku względów. Realizacja całej inwestycji, od pierwszych prac przygotowawczych do stanu deweloperskiego, zajęła nam 10 miesięcy. To dużo szybciej niż powstają budynki z betonu. Z radością obserwujemy też rosnące zainteresowanie klientów. Potwierdziliśmy, że budynki z drewna mają wiele zalet. Są nie tylko szybsze w realizacji niż konwencjonalne, ale również ekologiczne. Z naszych analiz wynika, że mieszkańcy takich domów są w stanie zaoszczędzić nawet 30% kosztów ogrzewania rocznie. Cieszymy się, że w niedługim czasie będziemy je mogli oddać w ręce pierwszych mieszkańców – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Domy zbudowane przez PDD w Łodzi powstały w autorskim, modułowym systemie konstrukcji szkieletowych opracowanym przez Wood Core House. Konstrukcja została sprefabrykowana na hali produkcyjnej w Jaworznie. System opiera się na produkcji powtarzalnych elementów modułowych budynku co pozwoliło w dosłownie kilkanaście dni wykonać konstrukcje budynków.

Gwarancja sukcesu

Generalny wykonawca inwestycji to konsorcjum firm z wieloletnim doświadczeniem w budownictwie. Ich potencjał i sprawna koordynacja działań zaowocowały przy realizacji projektu Domy na Pszennej:  zagwarantowały terminowość i odpowiednią jakość wykonanych prac, a tym samym zapewniły bezpieczeństwo realizacji.

- Zaprojektowanie i wybudowanie 11 domów o łącznej powierzchni niemal 1200 mkw., wraz z zagospodarowaniem terenu i pełną infrastrukturą, w niespełna rok, to spore wyzwanie. Mogliśmy je zrealizować dzięki 3 kluczowym czynnikom: doświadczeniu, zdobytemu w czasie realizacji licznych projektów o podobnej i większej skali, dobrej  organizacji pozwalającej właściwie skoordynować prace wykonawców z różnych branż, zwłaszcza na tak niedużej przestrzeni i w tak krótkim czasie, a także sprawdzonej i solidnej technologii – podkreśla Piotr Góralczyk, Prezes Zarządu Spółek RISER i RISER.domy.

Bezpieczeństwo i komfort

Wyniki badań przeprowadzonych na Politechnice Śląskiej pokazały, że modułowy system Wood Core House, w którym powstało osiedle Domy na Pszennej, wytrzymuje sześciokrotnie większe obciążenia, niż przewidują obowiązujące normy krajowe i europejskie.

- Opracowany przez Wood Core House system pozwala budować szybko, bezpiecznie i ekologicznie. To odpowiedź na wyzwania stojące przed budownictwem XXI wieku. Bezpieczeństwo to czynnik, który od samego początku był rdzeniem naszych działań, a także powinien być szczególnie brany pod uwagę przez każdego inwestora. Dlatego oprócz przeprowadzenia badań, wszystkie elementy systemu są atestowane. Wood Pack posiada także certyfikaty NRO, REI 120 i REI 90, potwierdzające nierozprzestrzenianie ognia, zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Nasz system pomógł generalnemu wykonawcy – firmom RISER i RISER.domy – w sprawnym oddaniu inwestycji. Ważna jest dla nas współpraca z partnerami stawiającymi na równi szybkość wykonania z bezpieczeństwem. Razem tworzymy nowy standard w budownictwie drewnianym. Dziękujemy za tę współpracę - mówi Radosław Bańkowski, współwłaściciel Wood Core House.

Nowoczesne drewniane budynki zapewniają wysoką jakość izolacji i bezpieczeństwo pożarowe. Konstrukcja domów na Pszennej w Łodzi jest drewniana, a ściany wypełnione są warstwą wełny mineralnej, zapewniającej świetną izolację cieplną. Dobry mikroklimat wewnątrz budynku tworzą ściany, które mają charakter dyfuzyjnie otwarty. Dodatkowo, obite są płytami cementowo-włóknistymi, dającymi dodatkową ochronę przeciwpożarową i akustyczną. Każdy lokal jest wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, a na terenie osiedla znajdą się zbiorniki na wodę opadową. Dobry klimat dla człowieka i środowiska tworzy również pobliska zieleń. Bezpośrednio do zabudowanej części osiedla przylega teren rekreacyjny do dyspozycji mieszkańców.

Są już pierwsi mieszkańcy

Domy na Pszennej zrealizowane przez PDD znajdują się w zielonej części miasta. Do centrum z osiedla można dojechać w kilka min. Na terenie inwestycji znajduje się 14 miejsc parkingowych oraz nowoczesna, zamykana wiata na rowery. Całe osiedle, wraz z terenem zadrzewionym jest ogrodzone.

Obecnie 6 z 11 domów łódzkiej inwestycji PDD jest już zarezerwowanych, a pierwsi mieszkańcy wprowadzą się jeszcze w tym roku. Dla zainteresowanych pozostałymi budynkami na miejscu dostępny jest dom pokazowy wykończony pod klucz.

PDD buduje w innych miejscach w Polsce

Oprócz osiedla Domy na Pszennej, PDD realizuje inwestycje w Choroszczy i Środzie Śląskiej. Spółka zakupiła też grunt w Pułtusku. Wszystkie domy PDD powstają w technologii modułowych drewnianych konstrukcji szkieletowych.