Polskie Domy Drewniane SA.

Budowa nowego osiedla PDD w Choroszczy zmierza ku końcowi. Domy spełniają rygorystyczne normy

Budowa nowego osiedla PDD w Choroszczy zmierza ku końcowi. Domy spełniają rygorystyczne normy

Powstające w Choroszczy osiedle „Jabłoniowa Aleja” wchodzi w ostatnią fazę budowy i zmierza ku końcowi. Inwestycja Polskich Domów Drewnianych obejmuje 10 dwulokalowych domów oraz 1 budynek usługowy – wszystkie wykonano w energooszczędnej, prefabrykowanej technologii wykorzystującej drewno. Osiedle spełnia rygorystyczne normy w zakresie m.in. izolacji cieplnej, akustyki czy bezpieczeństwa pożarowego. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Unihouse.

Od 1 stycznia br. obowiązuje w Polsce nowe Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z nimi projektowane i budowane budynki muszą mieć dużo niższe zapotrzebowanie na energię na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, a co za tym idzie bardziej rygorystyczne normy dotyczące izolacyjności cieplnej. Budynki na Osiedlu Jabłoniowa Aleja Polskich Domów Drewnianych spełnią te wymagania z nawiązką. Dzięki temu, że poszczególne elementy budynków powstawały w fabryce Unihouse w Bielsku Podlaskim niemal w 100% wyeliminowano wszelkie mostki cieplne, czyli niechciane luki, przez które dany budynek traci ciepło i energię. Tym samym wyższe koszty poniesione na etapie budowy, szybko zwrócą się w trakcie eksploatacji, a zbudowane domy będą ekologiczne i energooszczędne.

Przeprowadzone badanie szczelności (Blower Door Test) w ukończonym „pod klucz” lokalu w Choroszczy potwierdziło, że gotowy budynek posiada doskonałą izolację ścian, dachów, podłóg, drzwi czy okien. Dzięki temu, przyszli mieszkańcy będą mogli cieszyć się niższym rachunkami za ogrzewanie niż w tradycyjnych budynkach betonowych, sprawniejszą cyrkulacją powietrza, a przede wszystkim przyjaznym mikroklimatem domów przy „Jabłoniowej Alei”.

Budownictwo ekologiczne i energooszczędne króluje w bogatych, rozwiniętych krajach Europy Północno-Zachodniej od pokoleń. Jako Unihouse, cieszy nas, że jesteśmy coraz częściej wybierani przez rodzimych inwestorów, a budownictwo drewniane zyskuje jeszcze więcej zwolenników. Drewno jest znakomitym materiałem budowlanym, a do tego jest też surowcem odnawialnym, co  pozwala produkować budynki o obniżonym śladzie węglowym. Nasi klienci zaczynają już zwracać uwagę na to, o czym Unihouse mówi od lat. Kwota całej inwestycji to nie tylko kwota budowy, ale też czas realizacji oraz całkowity koszt eksploatacji obiektumówi Roman Jakubowski, Członek Zarządu Unihouse SA.

Naturalna cisza we własnych czterech ścianach

Na osiedlu w Choroszczy zadbano o wysoki komfort akustyczny i wyciszenie budowanych mieszkań. Przeprowadzone pomiary akustyczne metodą Bruel & Kjaer potwierdzają, że wyciszenie prefabrykowanych domów jest wyższe od obowiązującej normy.

Za punkt honoru przyjęliśmy sobie, żeby przyszli mieszkańcy mogli cieszyć się naturalną ciszą w swoich mieszkaniach. Wszyscy wiemy, że dochodzący z zewnątrz lub z sąsiedniego lokalu hałas w mieszkaniu wpływa na komfort życia. Uciążliwe odgłosy przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności oraz negatywnie wpływają na sen, wypoczynek czy regenerację. Wyniki testów akustycznych mówią same za siebie. Przyszli mieszkańcy będą mogli cieszyć się z wysokiego komfortu mieszkania, bez niepotrzebnych zakłóceń – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Bezpieczeństwo pożarowe to priorytet

Nowoczesne, prefabrykowane budynki powstające z wykorzystaniem drewna są bezpieczne i ogniotrwałe. Kluczowy jest jednak sposób wykonania konstrukcji. Jedynie budownictwo prefabrykowane zapewnia właściwy poziom bezpieczeństwa. Tylko w fabryce można osiągnąć odpowiedni poziom dokładności, który przekłada się na trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji, co potwierdził eksperyment pożarowy przeprowadzony w ubiegłym roku przez Instytut Techniki Budowlanej oraz Państwową Straż Pożarną.

Na terenie Ośrodka Szkoleniowego Państwowej Straży Pożarnej w Pionkach wykonano próby ogniowe dla drewnianego dwukondygnacyjnego budynku o powierzchni 110,5 mkw. (parametrami zbliżonego do budynków powstających w Choroszczy). Test obserwowało ok. 200 ekspertów specjalizujących się w bezpieczeństwie pożarowym lub budownictwie drewnianym. Wyniki eksperymentu w pełni potwierdziły tezę, że wielopoziomowe, szkieletowe budynki drewniane są bezpieczne pożarowo. Charakterystyczne dla w pełni rozwiniętego pożaru, ekstremalnie wysokie temperatury przekraczające 1000°C, nie naruszyły konstrukcji budynku drewnianego. Co więcej, pożar nie rozprzestrzenił się na drugie piętro budynku, gdzie cały czas panowała temperatura pokojowa, czyli 23°C.

Ekologia Jabłoniowej Alei

Na terenie osiedla znajdą się zbiorniki na wodę opadową do podlewania zieleni. Każde mieszkanie będzie wyposażone w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperację), a dachy budynków będą przystosowane pod montaż paneli fotowoltaicznych 5kW. To przełoży się na niższe koszty utrzymania.

Oddanie całej inwestycji planowane jest jeszcze w trzecim kwartale br.