Polskie Domy Drewniane SA.

24 pracownie zainteresowały się konkursem architektonicznym PDD. Trwa drugi etap

24 pracownie zainteresowały się konkursem architektonicznym PDD. Trwa drugi etap

Konkurs dla architektów na opracowanie koncepcji osiedla „Miasteczko Winna Góra” w Środzie Śląskiej zdobył zainteresowanie 24 pracowni, które otrzymały pełen pakiet dokumentów (część dokumentów była ogólnodostępna, a część na życzenie – po pełen pakiet dokumentów zgłosiły się 24 pracownie architektoniczne). Spośród nich 9 wysłało swoje zgłoszenia. Do drugiego etapu komisja konkursowa zakwalifikowała 5 najlepszych projektów. Wybrane pracownie mają czas do 31 sierpnia br., aby przedstawić ostateczne prace. Organizatorem konkursu jest spółka Polskie Domy Drewniane, a patronem honorowym Minister Klimatu i Środowiska.

W pierwszym etapie zbierano zgłoszenia od zainteresowanych architektów i pracowni architektonicznych. W sumie z pełną dokumentacją konkursową zapoznały się 24 pracownie, wśród których 9 przesłało swoje zgłoszenie wraz z odręcznym szkicem lub wstępną wizualizacją komputerową koncepcji osiedla.

Osiedle „Miasteczko Winna Góra” to unikatowy projekt. Będzie to pierwsze tak duże osiedle w technologiach z wykorzystaniem drewna w Polsce, stąd wymagania były specyficzne. Sami zadawaliśmy sobie pytanie, jaki będzie odzew, ale na szczęście liczba zapytań nas pozytywnie zaskoczyła. Podobnie było z poziomem prac konkursowych. Wszystkie przesłane zgłoszenia i szkice były świetne, ale prawa konkursu są nieubłagane. Mogliśmy wybrać tylko pięć pracowni. Aktualnie prowadzimy z nimi spotkania konsultacyjne, gdzie uszczegóławiamy wzajemne oczekiwania i możliwości. Naszym nadrzędnym celem jest stworzenie w Środzie Śląskiej zdrowej i naturalnej przestrzeni dla mieszkańców – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Wybrane pracownie architektoniczne (4 polskie oraz 1 zagraniczna) zostały wyłonione przez komisję konkursową, którą tworzy: prof. Zbigniew Myczkowski z Politechniki Krakowskiej, który jest przewodniczącym, prof. Tomasz Kowalczyk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który pełni funkcję wiceprzewodniczącego, Joanna Zdanowska z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Bartosz Sokoliński z Agencji Rozwoju Przemysłu oraz dwie osoby z Polskich Domów Drewnianych, czyli Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu oraz Jolanta Zawadzka, Architekt, która pełni funkcję sekretarza komisji konkursowej.

Wśród kryteriów decydujących o dopuszczeniu do drugiego etapu znalazły się m.in. doświadczenie w budownictwie wielorodzinnym i w technologii drewnianej oraz realizacja projektów zapewniających redukcję emisji gazów cieplarnianych. Komisja brała również pod uwagę walory architektoniczne przedstawionej wizji urbanistycznej osiedla.

Po przeprowadzaniu spotkań konsultacyjnych, które aktualnie trwają, wybrane 5 pracowni architektonicznych ma czas do 31 sierpnia br., żeby przesłać ostateczne prace konkursowe. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 15 września br. Wtedy też zostanie zorganizowana wystawa pokonkursowa, na której zaprezentowane zostaną wszystkie projekty z drugiego etapu konkursu.

Szczegóły konkursu: https://pddsa.com.pl/konkurs