Polskie Domy Drewniane SA

FAQ

Gospodarka zrównoważona

Jednym z naszych najważniejszych celów jest zrównoważone korzystanie z zasobów. W naszym interesie jest zwiększanie lesistości Polski. Zaspokojenie naszego zapotrzebowania na drewno i zapewnienie trwałości lasów nie są sprzecznymi interesami. Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne. Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez Ministra Środowiska i Klimatu. Zależy nam na prowadzeniu zrównoważonej gospodarki. Dlatego wykorzystujemy drewno tylko z certyfikowanych źródeł, które prowadzą swoją politykę leśną zgodnie z wymaganiami zrównoważonego rozwoju.

PDD

Polskie Domy Drewniane to spółka ze 100% kapitałem polskim, która rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2019 roku. Jesteśmy deweloperem, który w budownictwie wykorzystuje najbardziej tradycyjny, trwały i co najważniejsze, odnawialny surowiec, czyli drewno. Z prefabrykowanych konstrukcji drewnianych obecnie budujemy osiedla domów jednorodzinnych, jednak w niedalekiej przyszłości zamierzamy rozpocząć budowę pierwszych wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych w oparciu o nasze rozwiązania, w pierwszej kolejności tam gdzie jest to najbardziej potrzebne – zarówno w większych, jak i mniejszych miastach.

Mamy dwie najważniejsze misje. Pierwsza to wsparcie rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce. W innych krajach budynki z drewna mają rzesze fanów, u nas ta moda dopiero raczkuje. Dlatego współpracujemy z tartakami, zakładami produkującymi drewno konstrukcyjne i innymi firmami, aby osadzić sektor budownictwa drewnianego w Polsce na solidnych fundamentach. Edukujemy też konsumentów o zaletach mieszkania w drewnianym budynku.

Nasza druga misja to wsparcie zrównoważonego rozwoju. Wspieramy gospodarkę energooszczędną, o niewielkim śladzie węglowym, będącą narzędziem magazynowania dwutlenku węgla zamiast jego wydzielania. Wykorzystujemy najlepszej jakości drewno, bo to gwarancja nie tylko trwałości i bezpieczeństwa, ale też lekkości, przyjazności dla użytkownika i środowiska.

Bezwzględnie, najważniejszy jest dla nas klient. Dbamy o jak najwyższą jakość wykonania naszych budynków, wiedząc, że dom to coś więcej niż tylko cztery ściany.

Najważniejszy wyróżnik to użyty materiał. Nasze domy powstają z wykorzystaniem drewnianych materiałów konstrukcyjnych – trwałego, ekologicznego i co najważniejsze, odnawialnego surowca, który w budownictwie jest wykorzystywany już od bardzo wielu lat. Stawiamy na nowoczesne technologie, już sprawdzone na świecie.

Istnieją różne odmiany budownictwa drewnianego. My skupiamy się na budownictwie szkieletowym. Będziemy stosować systemy prefabrykowane. Oznacza to, że najpierw całe ściany lub moduły montuje się w wyspecjalizowanych w tych technologiach fabrykach. Następnie gotowe elementy są transportowane na plac budowy.

Wszyscy. Nie zamykamy się na żadną grupę docelową klientów. Działamy na zasadach wolnorynkowych.

Technologia

Sam montaż budynku z prefabrykatów drewnianych jest błyskawiczny i zajmuje od dwóch do czterech tygodni. Należy jednak też uwzględnić czas potrzebny na pracę fabryki, bo całe ściany lub moduły montuje się właśnie w wyspecjalizowanych w tych technologiach fabrykach. Następnie gotowe elementy są transportowane na plac budowy. Przygotowanie materiałów w fabryce jest bardzo precyzyjnym i zaawansowanym technologicznie procesem, co gwarantuje, że domy będą trwałe i bezpieczne. Należy także w harmonogramach uwzględnić prace ziemne.

Budynki są wznoszone w sprawdzonych technologiach, które są wykorzystywane w Skandynawii, Austrii, Niemczech i w USA. My nie zamierzamy eksperymentować. Wykorzystujemy technologię dokładnie przeanalizowaną i bezpieczną, potwierdzoną zarówno przez badania naukowe, jak i sprawdzoną w praktyce. Konstrukcje obliczane są w taki sposób, żeby zapewnić jak największe bezpieczeństwo i stabilność budynków.

Drewno bardzo dobrze izoluje, stąd nie ma problemu z mieszkaniem w domu drewnianym w dowolnej temperaturze przez cały rok. Domy drewniane, poprawnie zbudowane  są w stanie oprzeć się ekstremalnym warunkom atmosferycznym.

Drewno jest materiałem, który cały czas „pracuje” i tym samym dostosowuje się do zewnętrznych warunków: zawarta wilgoć w powietrzu wnika w strukturę drewna, ale równie łatwo jest ona oddawana. Zjawisko to zachodzi w ramach równowagi higroskopijnej i nie może być zaburzone. Tak jak skóra człowieka najlepiej oddycha w naturalnych materiałach, tak samo jest w przypadku drewna. Drewno samo w sobie jest doskonałym izolatorem. Do docieplenia domów stosujemy różnego rodzaju materiały izolacyjne. Materiały te muszą mieć nie tylko odpowiedni współczynnik przenikania ciepła, ale również odpowiednio przeprowadzać dyfuzję pary wodnej przechodzącej z jednej na drugą stronę przegrody. Dlatego materiały o nienaturalnym pochodzeniu nie tylko hamują proces dyfuzji, ale mogą również doprowadzić do wykraplania się pary wodnej w przegrodzie, co prowadzi do biodegradacji drewnianych elementów konstrukcyjnych i obniżenia ich trwałości. Dodatkowo w takich przypadkach łatwo o pojawienie się pleśni, która ma negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

Reasumując, izolacja odpowiednia dla domów drewnianych powinna być wyprodukowana z naturalnych materiałów. Wełna drzewna lub  wełna mineralna jest najlepszym rozwiązaniem dla ocieplenia domu drewnianego.

 

Domy drewniane są wytrzymałe i trwałe, pod warunkiem, że o nie dbamy tak jak o każdy inny budynek. Wytrzymałość każdego materiału konstrukcyjnego związana jest z możliwością przenoszenia odpowiednich obciążeń przez poszczególne elementy konstrukcyjne – analogicznie jest z drewnianymi elementami konstrukcyjnymi.

Drewno, ze względu na anizotropową budowę (czyli niejednorodną budowę)  na każdym przekroju ma inne właściwości, dlatego odpowiednie ułożenie tego materiału jest kluczowym procesem przy projektowaniu konstrukcji.
Drewno, zależnie od gatunku może przenosić różne obciążenia, związane to jest w dużej mierze z jego gęstością. W Polsce zazwyczaj stosuje się w konstrukcjach drewno iglaste tj. sosnę o gęstości 400-500kg/m3.

W porównaniu do innych materiałów, lite drewno może mieć mniejszą wytrzymałość. Natomiast zastosowanie zmodyfikowanych elementów konstrukcyjnych pozwala już wznosić wysokie wytrzymałe budowle.

1. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiednie posadowienie domu drewnianego. Budynek powinien stać w miejscu nienarażonym na wilgoć (tam gdzie nie gromadzi się woda). Powinno się zastosować odpowiednią izolację poprzeczną, żeby drewniane elementy nie podciągały kapilarnie wody.
2. Drugą, kluczową kwestią jest zastosowanie drewnianych materiałów budowlanych, które są odpowiednio kontrolowane podczas produkcji i posiadają znak CE.  
3. Należy zastosować drewno o odpowiedniej wilgotność (około 16-18% wilgotności).
4. Ważne są także odpowiednie łączenia elementów konstrukcyjnych, które wyeliminują mostki termiczne oraz akustyczne.
5. Należy odpowiednio zaimpregnować drewno, zabezpieczając je nie tylko przed atakiem owadów, ale również przeciw ogniowo i hydrofobowo.
6. Istotna jest także odpowiednia izolacja. W przypadku stosowania paroizolacji należy pamiętać, że zachowuje ona swoje właściwości tylko wtedy, gdy zachowana jest jej ciągłość. Dlatego nie należy stosować do jej mocowania żadnych gwoździ ani zszywek. Zalecane jest stosowanie taśmy. Dobijanie kolejnych warstw paroizolacji także jest niedopuszczalne.

Tak jak w przypadku izolacji cieplnej i w tym przypadku wybór powinien paść na materiały naturalne. Drewno najlepiej współgra z materiałami o naturalnym charakterze. W tym przypadku również znaczenie ma możliwość przenikania pary wodnej. W przypadku niemożliwości dyfuzji pary wodnej przez stolarkę (ramy okienne) zacznie nam się pojawiać pleśń na ścianach. Dodatkowo należy docenić inne cechy drewnianych okien, chociażby  możliwość ich naprawy (okna PVC w przypadku zniszczednia należy od razu wymieniać).

Okna drewniane są tak samo szczelne jak i okna plastikowe. Musimy tylko je odpowiednio często rozszczelniać. Polska norma podaje, że przy wentylacji grawitacyjnej okno powinno mieć odpowiednią infiltrację  - współczynnik ten powinien wynosić nie więcej niż 0,3. Należy pamiętać, że infiltracja to nie jest to samo co mikrowentylacja. Mikrowentylacja pozwala na usunięcie nadmiaru wilgoci. Tego typu rozszczelnienie skrzydła możemy zapewnić dopływ świeżego powietrza bez nadmiernego wyziębienia pomieszczenia. Natomiast należy pamiętać, że jeżeli rozszczelnimy okno to nie ma ono wówczas takich parametrów cieplnych ani akustycznych jak podają sprzedawcy (parametry te mierzone są dla szczelnie zamkniętego okna).
Drewno jest doskonałym izolatorem, dlatego okna drewniane będą cieplejsze niż okna plastikowe. Rama okna plastikowego ma stalową wkładkę przez co może mieć niższą temperaturę niż drewno. Izolacyjność cieplna szyby i okna to nie to samo. 

Wybierając okna należy zwrócić uwagę również na ich kolor. Okna ciemne nagrzewają się pod wpływem  słońca.  Temperatura  powoduje poważne odkształcenia okien plastikowych, szczególnie brązowych (ciemnych).  Odkształcenie to ma charakter liniowy tzn. że im dłuższa rama tym bardziej się odkształci.  Jeżeli  chodzi o cenę to często myślimy, że okno plastikowe jest tańsze. Różnice w cenach bywają  złudne i należy  sprawdzić to rozsyłając zapytanie do kilku producentów.

Wymiana okien w budynku drewnianym przebiega dokładnie tak samo, jak w budynku betonowym.

Pod kątem wizualnym takie domy mogą wyglądać dowolnie a w wielu przydatkach niczym nie różnią się od budynków wybudowanych w technologii murowanej.

Finanse

Koszt budowy domu drewnianego zależny jest od materiałów jakie zastosujemy oraz od parametrów jakie chcemy uzyskać. Najdroższe są domy budowane z tzw. bali, co wynika z ilości surowca drzewnego, który na taki budynek należy przeznaczyć oraz ilości roboczogodzin. Do budowy takich domów należy zatrudnić wyspecjalizowanych cieśli. Koszt jednorodzinnego domu z bali może wynieść nawet 180 000 zł za 100m2.

Nowoczesne drewniane materiały konstrukcyjne umożliwiają wybudowanie domu w technologii szkieletowej, prefabrykowanej. Są to domy budowane na hali produkcyjnej i w całości przywożone na działkę. Koszt takiego najtańszego domu  to około 90 000 zł za 120m2 w stanie surowym. Tego typu konstrukcje to najczęściej domki letniskowe.

Dom całoroczny szkieletowy i prefabrykowany generuje nieco wyższe koszty inwestycyjne. Postawienie konstrukcji domu szkieletowego polega na przygotowaniu drewnianego szkieletu, a następnie na wypełnieniu go odpowiednimi izolacjami. Natomiast domy prefabrykowane to konstrukcja, której poszczególne elementy są przygotowywane w fabryce, następnie dostarczane na plac budowy. Dom szkieletowy może być również domem prefabrykowanym. Koszty budowy takiego domu zaczyna się od około 170 000 zł za 120 m2.

Ceny są zróżnicowane w zależności od warunków rynkowych w każdej z lokalizacji. PDD nie zamierza budować swojej konkurencyjności poprzez obniżanie ceny mieszkań. Mogłoby to prowadzić do zachwiania lokalnych rynków. Naszym celem jest osiąganie konkurencyjności poprzez wprowadzanie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań budowlanych. Obecnie technologia, którą proponuje nasza spółka, czyli budynki z drewna w systemie szkieletowym prefabrykowanym, jest na porównywalnym poziomie cen z budownictwem w technologii murowanej, które miałyby spełnić te same parametry. Natomiast jeżeli popatrzymy na aspekty zdrowotne i późniejsze koszty eksploatacyjne takich budynków, to wtedy ekologiczne budownictwo oparte na technologii drewnianej będzie tańsze.

Obecnie technologia, którą proponuje nasza spółka, czyli budynki z drewna w systemie szkieletowym prefabrykowanym, jest na porównywalnym poziomie cen z budownictwem w technologii murowanej, które miałyby spełnić te same parametry. Natomiast jeżeli popatrzymy na aspekty zdrowotne i późniejsze koszty eksploatacyjne takich budynków, to wtedy ekologiczne budownictwo oparte na technologii drewnianej będzie tańsze.